Pokazywanie postów oznaczonych etykietą wegetariańskie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą wegetariańskie. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 8 czerwca 2014

Zielona sałatka z diety strukturalnej

Dawno o diecie nie było...
Jak dla mnie najważniejszą częścią tej sałatki są brokuły, które uwielbiam :)
Z drugiej strony, bez sera żółtego, sałatka nie miałaby smaku.
Zaprezentowane połączenie wg mnie jest świetne. Tą sałatkę mogłabym jeść cały czas.

 Składniki:
250 g fasolki szparagowej zielonej
200g groszku zielonego (mrożonego lub z puszki)
1 mały brokuł,
8 plastrów sera light (wg przepisu, ale ja to wolę długodojrzewający ser)
50 g jogurtu naturalnego
mały ząbek czosnku,
sól, pieprz,
koperek
łyżeczka łuskanego słonecznika


Warzywa gotujemy na półtwardo, a następnie studzimy.
Ser kroimy w paseczki, lub trzemy na tarce.
Jogurt doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy rozgnieciony ząbek czosnku i dodajemy koperek. Mieszamy i wylewamy na przygotowane warzywa z serem. Wszystko razem mieszamy.
Słonecznik wysypujemy na rozgrzaną, suchą patelnie i chwilę smażymy aby uwolnić aromaty. Tak przygotowanym słonecznikiem posypujemy sałatkę.

Smacznego :)

wtorek, 25 lutego 2014

Słodko-kwaśny sos z cukinią

Zrobiłam go w czasie sezonu na cukinie. Nadziewane cukinie, placki z cukinii, leczo z cukinii znudziły się, a cukinie wciąż czekały na wykorzystanie. Postanowiłam zrobić sos do ryżu, który przywróci pamięć o pysznej cukinii zimą. No i jest zima, a mi się przypomniało, dlatego dziś na obiad sos z cukinii z indykiem i ryżem :)


Składniki:
ok.3 kg cukinii
3 duże cebule
2 butelki 0,7l przecieru pomidorowego (ok.1,5l)
ok.2 szklanki cukru (ok.0,5kg)
ok 3/4 szklanki octu
sól, pieprz, opakowanie słodkiej papryki, odrobina ostrej papryki.

Cukinię obrać, jeśli jest duża to wydrążyć pestki, jeśli młoda to pozostawić. Pokroić ją w kostkę 2x2cm lub zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Cebulę posiekać lub też zetrzeć na tarce. Warzywa dość mocno osolić i odstawić na kilka godzin. następnie zlać powstałą wodę, lub jeśli warzywa są starte to odcisnąć. Można też wymieszać je razem i dopiero wtedy osolić. Ja zrobiłam to osobno.


Do dużego garnka wlać ocet, przecier, dodać cukier i zagotować. Dodać cukinię i cebulę i przyprawy. Można też dodać bazylie, oregano...co kto lubi. Gotować ok 30 minut, aż cukinia zmięknie.
Sos jeszcze gorący przelewamy do wyparzonych i suchych słoików, zakręcamy i odwracamy słoiki do góry dnem, lub pasteryzujemy przez ok 10 minut.

A oto patelnia z ciepłym sosikiem i usmażonym już indykiem


Smacznego :)

poniedziałek, 24 lutego 2014

Krem pieczarkowy

Ostatnio polubiłam zupy-kremy i oto kolejna zupka z diety strukturalnej. Zupa jest delikatna, tylko może nie wygląda zbyt zachęcająco, a dokładniej-jak błoto. Dla osób nie będących na diecie można dodać do niej kluseczki lub groszek ptysiowy.


Składniki:
włoszczyzna
1 duży ziemniak
1/2 kg pieczarek
średnia cebula
2 łyżki oleju rzepakowego
kostka rosołowa
ok 1,5l wody
sól, pieprz
100ml jogurtu naturalnego
posiekana pietruszka

Włoszczyznę umyć i wrzucić do garnka, dodać pokrojone w dość dużą kostkę ziemniaki i zalać ok 1,5l wody. Gotować ok 20min.
W tym czasie pokroić cebulkę w kostkę i pieczarki w plasterki. Udusić na patelni na 2 łyżkach oleju. Posolić i popieprzyć. Następnie dodać do wywaru. Dorzucić kostkę rosołową, zamieszać i zostawić do przestygnięcia.
Po przestygnięciu wszystko zmiksować, dodać jogurt i ewentualnie doprawić. Podawać posypane posiekaną natką pietruszki.

Smacznego :)

środa, 19 lutego 2014

Zupa marchewkowa z czerwoną soczewicą

Kolejny przepis z diety strukturalnej. Tym razem zupka, pyszna, słodziutka, pożywna i ma piękny pomarańczowy kolor. Przepis zaczerpnięty z książki pana Bardadyna i chyba nawet niezmieniony przeze mnie. Okazał się strzałem w dziesiątkę jeśli chodzi o zaspokojenie potrzeb moich kubków smakowych :)
Przepis wystarcza na 4 porcje, 2 były dla mnie, 2 dla chłopaka...także dla mnie samej to porcji 5 :)


Składniki:
4 duże marchewki
korzeń pietruszki
2 średnie ziemniaki
mały por
3/4 szklanki czerwonej soczewicy
kostka rosołowa
pestki dyni i słonecznika
pietruszki nać
sól, pieprz, zioła

Soczewicę ugotować w lekko osolonej wodzie, ok. 20min, aż będzie miękka, następnie odcedzić. W drugim garnku ugotować marchew z pietruszką i porem w ok 1.3l wody. Po 20 min. dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, a po kolejnych 15min. dodać kostkę rosołową i przyprawić solą, pieprzem, oregano i odrobiną majeranku. Zestawić z ognia i poczekać, aż zupka ostygnie, następnie zmiksować. Do zmiksowanej zupy dorzucić całą soczewicę i wymieszać. Podawać posypaną posiekaną natką i uprażonymi pestkami dyni i słonecznikiem.

Smacznego :)


Warzywa Strączkowe - edycja zimowa 2014

wtorek, 18 lutego 2014

Bigos wegetariański

Pierwszy przepisik z diety strukturalnej. Bardzo smaczny, w smaku dość podobna do zupy kapuścianej, tej z diety kapuścianej. Bardzo lubię tą zupę, nie dlatego, że jest dietetyczna, ale dlatego że jest smaczna :)
Oryginalny przepis zawiera kapustę białą i pomidory suszone. Ja użyłam kapustę pekińską i pomidory z puszki z prostego powodu: miałam pół puszki pomidorów, a w sklepie nie było małych główek kapusty białej :)


Składniki:
główka kapusty pekińskiej
1/2 puszki pomidorów lub kilka suszonych pomidorów, lub 1-2 pomidory świeże
2 czerwone papryki
kilka pieczarek
średnia cebula
3 łyżki oleju rzepakowego
2 listki laurowe
4 ziarenka ziela angielskiego
sól, pieprz
bazylia

Kapustę pokroić i wrzucić do garnka, zalać pomidorami, a jeśli używamy pomidorów świeżyć czy suszonych, podlać odrobiną wody.Gdy kapusta zmięknie, dodać podsmażone wraz z papryka i cebulką na patelni pieczarki pokrojone w ćwiartki. Dodać listki laurowe i ziele, przyprawić i dusić ok 20min.

Smacznego :)

czwartek, 13 lutego 2014

Domowy słodki sos chilli


Pomysł na zrobienie tego sosu powstał przypadkiem. Znalazłam przepis na orientalnego kuraka do którego sos był potrzebny. W przydomowym sklepie niestety nie znalazłam takowego, ale znalazłam świeże chilli. No i pędem wpadłam na pomysł zrobienia sosu samodzielnie. Oczywiście nie miałam pojęcia ile czego dodać dlatego przeszperałam internet i o...TUTAJ znalazłam przepis, za który serdecznie dziękuję i gorąco polecam tego bloga:)

Składniki:
6 średnio ostrych papryczek chilli
5 ząbków czosnku
360ml wody
200g cukru
100ml octu spirytusowego lub 120ml octu ryżowego
2 łyżki skrobi ziemniaczanej
płaska łyżeczka soli
2 łyżki wody

Papryczki umyć, przeciąć wzdłuż i wyjąć pestki. Ja lubię ostre dlatego z połowy papryczek pestki zostawiłam. Papryczki pociąć na mniejsze kawałki, wrzucić do blendera razem z czosnkiem i zmiksować. Następnie przerzucić je do garnka i wlać ocet, wodę, dodać cukier i sól. Pogotować kilka minut (8-10).
Na koniec rozmieszać skrobię w dwóch łyżkach wody i dodać do sosu. Gotować do momentu, aż sos zgęstnieje. jeśli jest zbyt gęsty dodać odrobinę wody aby go rozrzedzić. Gorący przelać do buteleczek lub słoiczków  i odwrócić do góry dnem aby się zamknęły.

Smacznego :)


Jeśli chodzi o ocet to wypróbowałam już obie wersje, z octem spirytusowym i ryżowym. Ocet spirytusowy jest strasznie drażniący, dlatego lepiej jest dać go nieco mniej. Wg mnie ocet ryżowy jest lepszy :)

  Domowy Wyrób

czwartek, 5 grudnia 2013

Kopytka z domowym pesto

Tak to czasami bywa, że człowiek się zagapi i na obiad obierze troszkę za dużo ziemniaków. Co wtedy?
Najlepszym sposobem jest zrobienie kopytek, leniwych pierogów lub pyz.
Kopytka na zdjęciu nie są akurat mojej roboty, dostaliśmy od babci na obiadek :)
Ale przepis zawsze mogę podać, ponieważ ja też je robię...tak jak nauczyła babcia:)
Część zjadłam z tym moim śmiesznym pesto, natomiast resztę ze złotym syropem ( kiedyś też napiszę przepis :))
Najbardziej lubię kopytka odsmażone, takie z chrupiącą skórka i mięciutkie w środku... MNIAM MNIAM...ma samą myśl ślinka cieknie ;)


Składniki:

Na kopytka:
1kg ziemniaków
ok. 200g mąki + troche do podsypywania
jajko
sól, pieprz

Na pesto:
pęczek bazylii
łyżka nasion słonecznika
2 łyżki startego sera długodojrzewającego
olej rzepakowy
sól, pieprz

Ziemniaki ugotować na miękko w lekko osolonej wodzie, najlepiej w mundurkach. Gdy ziemniaki ostygną obrać i wycisnąć przez praskę, lub dokładnie rozgnieść widelcem, dodać rozkłócone jajko i mąkę. Doprawić solą i pieprzem i dokładnie wymieszać. Brać po trochu ciasta i na posypanej mąką stolnicy formować wałki, które następnie należy lekko spłaszczyć i pokroić je pod skosem na romby.
Gotować partiami, aby kopytka się nie posklejały, w dużej ilości osolonej wody do momentu wypłynięcia na wierzch. Wyjąć na talerz, i polać pesto, lub wrzucić na patelnie i podsmażyć i wtedy dodać pesto.
Można też podsmażyć cebulkę z boczkiem, dodać pesto i w tą mieszankę wrzucić ugotowane kopytka, następnie wymieszać.

Pesto należy wykonać następująco: do blendera wrzucić pęczek bazylii, słonecznik, sól i pieprz. Zmiksować. Dodać ser i znów zmiksować, następnie powoli dodawać olej do momentu uzyskania pożądanej konsystencji, około 4 łyżek. Dokładnie zmiksować.

Smacznego :)

środa, 6 listopada 2013

Sos paprykowy ajvar

Modny ostatnio sos do wszystkiego: mięs, zapiekanek, kanapek, jako baza pod sos pomidorowy...jest pyszny i intensywny w smaku :) Dostałam przepis od koleżanki koleżanki koleżanki z pracy mojej mamy ;) Tu podaję już proporcje użyte przeze mnie, ale radzę wszystkim na początku gotowania dodać mniejszą ilość cukru, soli i octu, ponieważ upodobania smakowe są u każdego różne. Najwyżej pod koniec gotowania doprawicie sobie do waszego smaku. Znam osoby, które np. nie dodają w ogóle octu, inni dają tylko trochę cukru bo lubią kwaśne, albo nie używają czosnku. Każdy musi sam pokombinować, aby uzyskać odpowiedni smak :)


Składniki:
3 kg papryki
3 główki czosnku ( małe mogą być i 4 )
3/5 szklanki octu
3/4 szklanki oleju
3 słoiczki koncentratu pomidorowego
1,5 szklanki cukru
3 płaskie łyżki soli
2 opakowania suszonej bazylii
2 łyżeczki chilli


Paprykę przekroić wydrążyć wszystkie pestki i błonki ze środka, umyć następnie pokroić na drobniejsze kawałki i przemielić przez maszynkę do mięsa.
Zmieloną paprykę, cukier, olej sól i chilli wrzucić do garnka i dotować pod przykryciem 20 min. Po tym czasie dodać przyciśnięty przez praskę czosnek, koncentrat, bazylie i ocet. Wszytko razem gotować jeszcze przez 20-30 min.


Gorący sos przełożyć do wyparzonych słoiczków, dobrze zakręcić i odwrócić je do góry dnem aby się szczelnie zamknęły. Pozostawić aż do wystygnięcia.

Smacznego :)


Pasta kanapkowa Rafaello z fasoli

Przepis znaleziony w internecie, który bardzo mnie zaintrygował. Nie wierzyłam, że może z tego wyjść coś smacznego, takie zamienniki, ok, są zdrowsze i mniej kaloryczne, ale mało kiedy są naprawdę smaczne. Na początku pasta pachniała połączeniem fasoli i wiórek. Stwierdziłam wtedy, że trzeba zjeść nawet to, żeby się nie zmarnowało. Ale po jakimś czasie zapach fasoli znikł i cała mieszanka uzyskała śliczny kokosowy aromat. W przepisie, który znalazłam, autorka podawała w składnikach aromat kokosowy. Myślę, że i bez tego aromatu pasta jest mocno kokosowa :)
Ja w mojej paście pozostawiłam kawałki wiórek i konsystencję nieco za gęstą...bo nie zamierzam jej jeść na kanapkach, ale łyżeczką prosto z miseczki :)


Składniki:
puszka białej fasoli
szklanka wiórek kokosowych
czubata łyżka brązowego cukru
trochę mleka


Do blendera wrzucić fasolkę z puszki, wcześniej opłukaną pod wodą, szklankę wiórek kokosowych, cukier i trochę mleka (1/4 szklanki). Wszystko razem zmiksować na gładką masę. Chwilę to zajmie, dlatego należy robić przerwy w miksowaniu aby nie przegrzać urządzenia :)
Jeśli masa wyjdzie ona zbyt gęsta należy dodać jeszcze trochę mleka, jeśli jest za mało słodka dodać trochę cukru, lub innego słodziwa wg uznania.

Smacznego :)

wtorek, 5 listopada 2013

Pomidorowa pasta kanapkowa z fasoli

Pasta, lub też pasztet sojowy, gościł na moich kanapkach bardzo często w czasach kiedy nie jadłam mięcha. Jest to niestety dość drogi rarytas, szczególnie dobrej jakości, dlatego też postanowiłam robić go sama. Zdecydowanie smaczniejszy, tańszy no i bez zbędnej ilości soli i składników konserwujących. A jest to żaden wyczyn, przepis bardzo prosty, potrzeba tylko blendera i paru składników :)
Gorąco polecam, nie tyko osobom niejedzącym mięsa, ale każdemu mięsożercy również, a to dlatego, że jest smaczny :)


Składniki:
puszka białej fasoli
łyżka oleju z pestek winogron
duży ząbek czosnku
2 łyżki koncentratu pomidorowego
łyżeczka bazylii suszonej (albo kilka listków świerzej świeżej)
sól,chilli do smaku

Do blendera wrzucić przepłukaną pod wodą fasolkę, dodać czosnek, koncentrat, bazylię i olej.


Zmiksować na gładką masę, no chyba, ze ktoś lubi grudki fasoli. Doprawić do smaku i jeszcze raz zmiksować. Należy pamiętać, że dodanie świeżej bazylii zmieni kolor pasty na "bury" i mało apetyczny, dlatego listki można pokroić i wymieszać ręcznie z pastą.
Najbardziej smakuje rozsmarowana na grahamce a następnie posypana posiekaną bazylią lub zieloną pietruszką.


Smacznego :)

wtorek, 29 października 2013

Hiszpańska tortilla ziemniaczana z cukinią

Znów zrobiłam przerwę w dodawaniu postów. Nie miałam weny pisać, choć materiału jeszcze trochę mam.
Tym razem wytwór jeszcze z czasu sezonu ma cukinie :)
Któregoś dnia, oglądając telewizję natknęłam się na taki przepis. No może nie dokładnie taki, ponieważ nie spisywałam go, starałam się zapamiętać :-)
Wyszło pysznie, więc bez różnicy czy robiłam to tak samo jak kobieta w tv ;-)


Składniki:
2 średnie ziemniaki
1/2 średniej cebuli
ząbek czosnku
200g cukini
4-5 pomidorków koktajlowych
4-5 jajek
1/2 kólki mozzarellii
olej
1-2 łyżki oliwy z oliwek
sól, pieprz, świeży tymianek

Zacząć należy od pokrojenia ziemniaków w kostkę o krawędzi ok. 1,5cm,  następnie cebuli w cienkie piórka i posiekania czosnku.
Rozgrzać sporą ilość oleju w małym garnku i usmażyć w nim ziemniaki na złoty kolor ( tak jak frytki). Usmażone kosteczki wyjąć cedzakiem z oleju i przełożyć na papierowy ręczniczek aby odsączyć tłuszcz. Na tan sam olej wrzucić cebulkę i czosnek, które należy także lekko zezłocić a następnie przełożyć  na papierowy ręczniczek.
Cukinię pokroić w plastry grubości 0,5-1cm, a następnie każdy plasterek przekroić na ćwiartki.


Na patelni rozgrzać oliwę z oliwek. Wrzucić na nią cukinię i chwilę przesmażyć żeby cukinia zmiękła. Zdjąć z ognia aby przestygło
W miseczce rozbełtać jajka, dorzucić do nich przesmażone ziemniaki, cebulkę z czosnkiem i cukinię i wymieszać. Doprawić solą i pieprzem.
Na patelni rozgrzać trochę oleju, wylać na niego przygotowaną masę.


Następnie wrzucić pokrojone w ćwiartki pomidorki i pokrojoną w kostkę mozzarellę i posypać tymiankiem.


Poczekać do momentu aż spód się przyrumieni, należy to co chwilę sprawdzać, następnie przewrócić na drugą stronę i podsmażyć również na złocisty kolor.
Zdjąć na talerz i ze smakiem zjadać :)

Można podać z keczupem lub sosem czosnkowym.

Smacznego :)

czwartek, 3 października 2013

Zapiekana sałatka z kuskusem i szpinakiem

Zainspirowana przepisem dostrzeżonym w telewizji.
Oczywiście nie posiadałam praktycznie żadnego produktu użytego w oryginalnym przepisie, ale i tak wyszło coś ciekawego i całkiem smacznego :) Więc mogę uznać to za coś twórczego :)


Składniki:
12 łyżek suchej kaszy kuskus
1 średnia cebula
1 ząbek czosnku
1 duża garść młodego szpinaku
1 średni pomidor
2 średnie pieczarki ( ja użyłam czerwonych kozaków prosto z lasu)
1 garść startej mozzarelli
1 garść startego sera o intensywnym aromacie ( ja użyłam długo dojrzewającej goudy)
łyżka oleju
łyżeczka masła
sól, pieprz

Kaszkę przygotować wg przepisu na opakowaniu.
Rozgrzać olej na patelni. Pokroić  grzyby, posiekać cebulkę i czosnek i wrzucić wszystko na patelnię, podsmażyć aż grzybki będą miękkie a cebulka lekko zrumieniona. Szpinak umyć i dorzucić na patelnię. Przesmażyć aż zmięknie. Doprawić solą i pieprzem. zdjąć z ognia.
Chłodne już składniki z patelni wymieszać w misce z chłodną kaszą kuskus. Dodać pokrojonego w kostkę pomidora i starte na tarce sery. Wymieszać. Doprawić.
Przełożyć do naczynia żaroodpornego wysmarowanego masłem. Można też z wierzchu posypać serem.
Piec w temperaturze 175st. przez 20-25 min

Smacznego :)

Placki z cukinii

Niestety, ogródkowy sezon na cukinie, jak i inne warzywa, skończył, ale cóż...za rok też będzie i będę na niego czekać z niecierpliwością :)
Tak oto zostały wykorzystane nasze ostatnie cukinie:


Zdjęcie mało udane, ale mi i tak ślinka leci na widok tych smakołyków :)



Składniki:
3 małe cukinie
1 średnia cebula
1 ząbek czosnku
jajko
2 łyżki mąki pszennej białej
2 łyżki mąki razowej
1/2 łyżeczki suszonej bazylii
łyżka posiekanej natki pietruszki
sól, pieprz
olej do smażenia

Cukinię należy zetrzeć na grubych oczkach, na oczkach do tarcia ziemniaków, lub, jak ktoś woli, cebulkę można posiekać i podsmażyć ma oleju.
Wymieszać, wbić jajko, dodać bazylię, natkę pietruszki, sól i pieprz i wymieszać dokładnie.


Na koniec powoli dodawać mąkę, ciągle mieszając aby nie powstały mączne grudki w cieście na placki. Mąki w można dodać mniej lub więcej w zależności od upodobań gęstości. ciasto powinno być na tyle gęste, żeby się nie lało i żeby można było uformować na patelni zgrabne placuszki.


Na patelni dobrze rozgrzać olej. Układać na patelni po łyżce ciasta i uciskając uformować z niego placek grubości ok 0,5 cm. Wtedy  placki dość szybko się smażą i są chrupiące a nie gumowate, jak byłyby grubsze nie usmażyłyby się dobrze. Smażyć z obu stron do momentu zrumienienia się placuszków.
Są pyszne ze śmietaną, jogurtem lub sosem czosnkowym, np. tym :)

Smacznego!

czwartek, 8 sierpnia 2013

Frittata z cukinią i kukurydzą


Jakże piękne krzaczki cukinii w tym roku wyrosły :) a jak obrodziły...zaliczone mamy już kotlety z cukinii, leczo w słoikach, placuszki z cukinii, a teraz urwałam sobie młodą niewielką cukinię, pokroiłam i zrobiłam frittatę. Zasadniczo na początku miał być to sos z pomidorami do ryżu, ale akurat ryż się skończył ;P

Składniki:
młoda cukinia
1/2 cebuli
1/2 papryczki chilli
ząbek czosnku
3 łyżki kukurydzy konserwowej
łyżeczka koncentratu pomidorowego
łyżka wody
5 jajek
1/2 kulki mozzarelli
tymianek, bazylia, sól, pieprz
łyżka oleju

Na łyżce oleju podsmażyć posiekany czosnek i cebulkę. Następnie dodać posiekane drobno chilli i pokrojoną w kostkę 1,5x1,5cm cukinię. Posolić, popieprzyć.


Gdy cukinia zmięknie dodać łyżeczkę koncentratu i łyżkę wody, żeby koncentrat lekko rozpuścić i poryć nim cukinię. Na koniec dodać kukurydzę i doprawić bazylią, tymiankiem, solą i pieprzem jeśli trzeba.
Wszystko wyłożyć do naczynia żaroodpornego i poczekać aż wystygnie. Wszystko zalać rozkłóconymi, posolonymi jajkami, a na koniec poukładać kawałeczki mozzarelli.


Piec w temperaturze 170st. do momentu, aż jajka sie zetną, ok. 30 minut.
Przyozdobiłam danie moimi pierwszymi balkonowymi pomidorkami :)

Smacznego :)

Soczewica z pomidorami

Po wegetariańsku, więc cała patelnia dhalu dla mnie, ponieważ innym domownikom zawsze brakuje mięsa. Pyszne i zdrowe danie z zielonej soczewicy :) Inspirowana książką o kuchni krishnowców.
Słabe zdjęcie, niestety mój telefon to nie aparat ;P

Składniki:
1 cebula
1 1/2 czerwonej papryki
200g soczewicy
puszka pomidorów bez skórki
sól, pieprz
lisc laurowy, ziele angielskie, tymianek
olej
szczypiorek


Na oleju podsmażyć posiekaną cebulę i pokrojoną w kostkę paprykę, posolić i dusić na wolnym ogniu z niewielką ilością wody przez ok 15 min., aż warzywa zmiękną.
Soczewice opłukać i dodać do cebuli i papryki, dolać ok 2 szklanek wody, wrzucić liść laurowy i ziele angielskie i dusić przez następne 30 min. W tym czasie soczewica powinna wchłonąć wodę, więc dodać należy puszkę pomidorów. Całość doprawić tymiankiem, solą i pieprzem. Dusić przez ok 1 godzinę sprawdzając czy soczewica jest już miękka i czy nie należy dodać więcej wody, jeśli soczewica jest jeszcze twarda a na patelni nie ma płynu.
Podawać z pieczywem lub ryżem. Po wyłożeniu na talerz posypać posiekanym szczypiorkiem.

Smacznego :)

wtorek, 6 sierpnia 2013

Prosty makaron z pomidorami

Prostota, to to co ostatnio było myślą przewodnią mojej kuchni, bo szczerze mówiąc...nie chciało mi się :)

Składniki na 2 porcje:
200 g makaronu spaghetti pełnoziarnistego
2 pomidory
3 ząbki czosnku
papryczka chilli
kilkanaście listków bazylii
sól, pieprz
oliwa z oliwek

Ugotować makaron według przepisu.
Na patelni na łyżeczce oliwy podsmażyć posiekany czosnek, dodać posiekaną papryczkę chilli, a następnie ugotowany  wcześniej makaron.
Z pomidorów wydrążyć gniazda nasienne a następnie pokroić w kostkę i dodać do makaronu. Posolić popieprzyć i zalać całkiem dużą ilością oliwy, tak aby utworzyła ona swojego rodzaju sos oblepiający makaron. Patelnie zdjąć z ognia i dorzucić podarte listki bazylii. Wymieszać i wyłożyć na talerze.


Smacznego :)

Sos pomidorowy do słoików na zimę


Już dawno chciałam zrobić taką ilość sosu, żeby móc pozostawić go w słoikach "na potem", tym razem dostałam od babci wiadro pomidorów, pysznych działkowych, nie tam takich ze sklepu, bez zapachu. Przygotowywanie tego sosu było istną przyjemnością, cały czas przepięknie pachniało w domu pomidorami :)
Wyszło mi 6 słoików, dodałam świeżych ziół, do dwóch słoików dodałam gałązki tymianku, a do 4 liście bazylii, oczywiście tych ziół z mojego balkonowego zielnika :)

Składniki:
3 kg mocno dojżałych pomidorów
papryczka chilli
2 średnie cebule
8 ząbków czosnku
4 łyżki oliwy
sól, pieprz, cukier, bazylia, papryka słodka
świeży tymianek i bazylia


Cebulkę i czosnek pokroić i kosteczkę, podsmażyć na oliwie, posolić i popieprzyć. Do cebuli wrzucić pokrojone w kawałki pomidory, z których wcześniej usunięto gniazda nasienne i gotować do momentu rozpadu pomidorów i zgęstnienia sosu. Jeśli chcemy otrzymać sos gładki, ja tak zrobiłam, należy zmiksować pomidory i jeszcze pogotować, by wygotować nadmiar wody. Doprawić solą, pieprzem, cukrem i ziołami.
Następnie gorący sos wlać do słoików, które wcześniej należy wyparzyć i włożyć świeże zioła (gałązkę tymianku, bądź kilka listków bazylii, mocno zakręcić i odstawić na ściereczkę nakrętką do dołu, aby słoiki się zamknęły, wtedy przetwory nie wymagają pasteryzacji.


Smacznego!

poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Sałatka makaronowa

Szybko, prosto, pysznie...cóż jeszcze można powiedzieć. Dwa wspaniałe połączenia w jednej sałatce: pomidor i mozzarella oraz brokuł i czosnek. Do tego makaron, żeby było się czym najeść...

Składniki:
200g brokuła
2 pomidory
kulka mozzarelli
100g suchego pełnoziarnistego makaronu
2 łyżki sosu czosnkowego

Brokuły ugotować i pokroić na mniejsze cząstki, pomidory i mozzarellę pokroić w kostkę. Makaron ugotować wg przepisu na opakowaniu. Wszytko wymieszać z sosem czosnkowym. Chciałam wszystko posypać jeszcze prażonym słonecznikiem lub pestkami dyni, ale niestety zabrakło.

Smacznego :)

piątek, 29 marca 2013

Gulasz z bakłażana

Rodzice na obiad jedzą " podeszwy w piachu", a ja gulasz z bakłażana :) Znalazłam w zieleniaku malutkie bakłażany w przecenie...nie wiem dlaczego. Były świeże i jędrne, może to po prostu promocja :)


Składniki:
2 małe bakłażany
puszka pomidorów bez skórki
cebula
2 ząbki czosnku
3 pieczarki
łyżka oliwy
sól, pieprz, cukier, chilli, papryka słodka
zielona pietruszka

Na rozgrzanej oliwie podsmażyć cebulkę i czosnek, dodać pokrojone w kostkę pieczarki, posolić i popieprzyć, chwilę podsmażyć. Następnie dodać pokrojone w kostkę, bok ok. 1,5cm, bakłażana, doprawić solą  i dusić, aż bakłażan zmięknie. Zalać pomidorami. Jeśli pomidory są całe, to się rozpadną podczas duszenia, a jeśli nie to należy je rozgnieść. Dusić parę minut, aż sos z pomidorów trochę odparuje i zgęstnieje. Następnie doprawić do smaku, dodać chilli wg uznania. Na samym końcu wsypać posiekaną pietruchę i wymieszać.
Podawać z ryżej, jak ja, lub z makaronem.
Gulasz jest pyszny, ale ja, szczerze mówiąc, dodałam dużo za dużo chilli (pomyliły mi się opakowania słodkiej papryki i chilli) i mój gulasz jest mega ostry. Radzę sprawdzać opakowania  ;P

Smacznego :)

Jeśli ktoś nie wie, " podeszwa w piachu" to kotlet schabowy w panierce.

środa, 27 marca 2013

Sałatka reggae

Zielony- awokado
Żółty- kuskus
Czerwony- pomidor
Przy dźwiękach Hey Joe Jimi'ego Hendrixa połączenie istnie idealne :) i jakie to proste...

Składniki:
4 łyżki kuskusu
dojrzałe awokado
2 pomidory
1/2 kostki fety
2 łyżki łuskanego słonecznika
trochę szczypiorku
sól, zioła prowansalskie
2-3 łyżki oliwy


Przygotować kuskus zgodnie z przepisem na opakowaniu, z dodatkiem odrobiny soli.
Pomidora, awokado i fete pokroić w kostkę. Dodać do przygotowanego i przestudzonego kuskusu razem ze słonecznikiem i posiekanym szczypiorkiem.
Doprawić, zalać oliwą i wymieszać.
Nic prostszego, nie trzeba być szefem kuchni, żeby przygotować coś pysznego :)

Smacznego :)